Lovisa Gymnasium

Här bloggar fyra elever och en lärare om vardagen i ett litet gymnasium utanför Ring III.
Header

Tack för oss!

23.05.2014 08:43 | Skriven av Elin i Okategoriserade

IMG_1597

Nu lider läsåret mot sitt slut och det är dags för oss bloggare att tacka för det gångna året. Vi tycker allihop att det har varit roligt att blogga för Lovisa Gymnasium. Att vi även har blivit citerade och fått en hel sidas reportage om oss i lokaltidningen har inte heller känts så dåligt. Nu är det dock dags för att ta sommarlov och satsa fullt ut på studentskrivningarna. Vi hoppas att det har gett er lika mycket att läsa som det har gett oss att skriva. GLAD SOMMAR!

”Det har varit givande att låta tankarna sväva fritt och stöta på saker som berör en. Frukten är när även andra nappar på våra hjärtesaker” Bille Sirén

”Jag har många, många gånger suttit och rivit håret av mig då jag inte vetat vad jag skall skriva om, men trots det ångrar jag inte att jag tog chansen att blogga för Lovisa Gymnasium. Det har varit ett roligt år!” – Elin Grönroos

”Ett stort tack till alla som orkat läsa våra funderingar! Efter ett år här på bloggen är det nu dags för oss att gå vidare mot studentskrivningar och nya utmaningar. Ser redan fram emot att läsa vad nästa års bloggare har att komma med” Anton Lassas

”Det känns fint att jag har haft möjligheten att vara med och presentera Lovisa Gymnasium genom att skriva till bloggen. Jag önskar alla läsare en riktigt trevlig sommar!”Linnéa Lindfors

IMG_1599

fDela tTweeta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

4 svar

 • Anna Malin says:

  Tack för en tankeväckande och inspirerande blogg, bra jobbat! Ni är ett gäng smarta, trevliga och roliga typer. Ha en härlig sommar!

 • ollisiren92 says:

  Fina skriverier alla, även Bille! Dags för er att curla vidare mot nya utmaningar och skriv bra i studentexamen så ni inte behöver studera vid teaterskolan i Vasa (utan kanske kan bli roskisbilschaufförer istället).

 • ollisiren92 says:

  Och PS Bille jag hoppas du inte i den senare bilden demonstrerar hur stor din pätsi kommer att vara om fyrtio år då du blivit en 60-årig spelberoende östnyländsk mommo…

 • Märtha says:

  Javisst har ni haft bra inlägg med humorisktiska stänk! Minns främst innebandyreferatet, det var ett verkligt kåseri men självironi! Men även andra tänkvärda inlägg har ni åstadkommit. Skulle verkligen ha önskat fler inlägg, nya varje vecka…. Kommer att fortsätta läsa era efterföljares blogganden. Medverkar själv i en blogg, snack-i-rabatten.fi – ni kan ju prova läsa och kommentera!
  Trevlig sommar till er alla!