Lovisa Gymnasium

Här bloggar fyra elever och en lärare om vardagen i ett litet gymnasium utanför Ring III.
Header

Igång för fullt!

21.08.2013 08:49 | Skriven av Christina Mickos i Okategoriserade

Vi är redan inne på andra veckan av läsåret så man börjar hinna ikapp sig själv så småningom. Den första veckan är så intensiv med att starta upp nya kurser och träffa alla igen efter sommarlovet. De första lektionerna är viktiga för hur kursen kommer igång, man får arbeta lite med gruppdynamiken och satsa på att inspirera, sen rullar det på av egen kraft och plötsligt har åtta veckor gått och det gäller att börja med nya kurser igen.

Jag önskar alla elever och kolleger kraft och arbetsglädje så vi kan hålla kvar inspirationen och våra goda föresatser ända till sista maj!

fDela tTweeta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.