Lovisa Gymnasium

Här bloggar fyra elever och en lärare om vardagen i ett litet gymnasium utanför Ring III.
Header

One down, two to go!

01.06.2012 16:36 | Skriven av benikahara i Okategoriserade

Första året i Gymnasiet har faktist gått snabbt. Under sista veckan funderade jag flera gånger vart tiden flög iväg. Det känns som om nybörjarinfon i skolans musiksal skulle ha varit igår. Det sägs ju att tiden löper fort när man har roligt. Men jag tänkte aldrig att skola kunde vara roligt, eller är det? Efter tre år i högstadiet känner man sig mera fri. Du får göra dina egna val och känslan att du klarar av att sköta dina egna saker. Du är mera självständig.

Under de senaste åren jag gått i skola och sommaren har närmat sig har jag alltid längtat efter två saker. Sommar och sommarlov. Nu börjar det kännas som om jag bara längtade efter sommaren. Klart att det är ljuvligt med sommarlov, ingen vill ju sitta inne helatiden med näsan i böckerna, men frihetskänslan i skolan har gjort ett så stort intryck på mej att längtan efter sommarlov inte är likadan mera. Förut var det en KÄNSLA att få sommarlov medan det numera är en känsla. 

 

fDela tTweeta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.