Lovisa Gymnasium

Här bloggar fyra elever och en lärare om vardagen i ett litet gymnasium utanför Ring III.
Header

De gamlas dans 2012

22.02.2012 20:49 | Skriven av Jenny i Okategoriserade

På fredagen den 18.2 var det dags för den årliga tillställningen ”de gamlas dans”, som dansas av de andra årsstuderande i gymnasiet. Den ordnas för att lyfta fram de som blir äldst i skolan efter att abina får läsledigt och försvunnit från skolbyggnaden.

För flickorna är det en upplevelse som kan jämföras med att vara prinsessa för en dag. De klär sig i underbara balklänningar i alla tänkbara färger och fixar håret. Glitter och glimmer är inget som sparas på en dag som denna! Flickorna behöver självklart en danspartner som i de flesta fall brukar vara en stilig pojke iklädd frack. Tillsammans ser de strålande ut.

De dansar flera danser i olika stilar. Både äldre, klassiska och några som är mer svängiga. För publiken blir är det alltid en roande tillställning att se på. Om inte själva danserna faller en i smaken, kan man åtminstone sysselsätta sig med att titta på de vackra och uppklädda ungdomarna.

 

fDela tTweeta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Ett svar