Lovisa Gymnasium

Här bloggar fyra elever och en lärare om vardagen i ett litet gymnasium utanför Ring III.
Header

De Gamlas Dans

18.10.2012 13:32 | Skriven av Siri Kosonen i Okategoriserade

Förra fredagen började övningarna till de gamlas dans!  Vissa av oss var säkert mer ivriga än andra, jag hörde nog till den ivrigare gruppen. Som danslärare funger våran studiehandledare. Första gången lärde vi oss mest bassaker, så som vilken fot som är inre och vilken yttre. Jag ser verkligen fram emot den 15 februari 2013, för visst är det ju (nästan) alla flickors dröm att få tillbringa en dag som prinsessa. Många av oss har säkert redan införskaffat en klänning, om inte så börjar det bli dags för det 😉 Själv är jag i skrivande stund ännu klänningslös, men hoppas på att hitta den perfekta imorgon i Helsingfors. För pojkarnas del är klädseln lite enklare då det inte finns så många modeller och färger att välja mellan. Endel tycker ju att de gamlas dag har blivit ett alltför fåfängt och påkostat arrangemang, vilket kanske delvis är sant. Jag tycker däremot att det är helt upp till en själv, vill man spendera hundratals euro så fritt fram, vill man inte så går det nog att komma billigare undan . Man kan till exempel låna eller hyra en klänning och fixa håret själv!

 

fDela tTweeta

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Ett svar

  • Märtha says:

    Just det! Man väljer själv hur mycket man vill satsa. I pengar, alltså. Men skaffa skorna i verkligt god tid, och dansa i dem varje övning! Väl mött på fredag!